Natural rendering and colour
Clarity and contrast in any light
Compact, lightweight and mobile
Zoom torque adjustment
Clear, blur-free images without a tripod
Outstanding shooting versatility
Floating focus and high positioning precision have made it possible to achieve a minimum focus distance of just 0.98 m (3.22 ft) with up to 0.35x magnification. You will have a versatile 100-mm to 400-mm super-telephoto zoom range, plus outstanding close-up performance at 100 mm.
Customisable focus hold button
Removable tripod mount
Teleconverters for extra reach
SEL100400GM is fully compatible with the high-performance SEL14TC and SEL20TC teleconverters for a 1.4x or 2x increase in focal length, respectively. That’s a maximum focal length of 800 mm (1200 mm on an APS-C format body).